Tvorba nového nebari.

napísal Harry Harrington

 

Niekedy môže mať bonsai alebo potensai slabú kvalitu nebari/ koreňov na povrchu, alebo slabú kvalitu kmeňa pri báze. Toto sa môže prejaviť vo forme nedostatku hrubých koreňov, kombinácie hrubých a tenkých koreňov, alebo koreňov rastúcich len na jednej strane stromu, čo môže pokaziť inak skvelý bonsai. Tento problém môže byť relatívne ľahko a rýchlo vyriešený použitím potápania, tak ako je to opísané v článku o zakoreňovaní potápaním, z postupov pre pokročilých. Potápaním získame množstvo koreňov, ktoré vyrastajú lúčovito z kmeňa, čo je ideálne pre kvalitné nebari.

Keď používate tento postup, presaďte bonsai do hlbšej nádoby alebo do zeme a nechajte ho rásť bez zásahu, aby ste podporili vitálny rast koreňov. Nové korene môžu byť vytvorené vyššie na kmeni buď vzdušným potápaním, alebo ak len trošku vyššie než existujúce nebari, tak stačí vyrezať prstenec kôry alebo utiahnuť slučku z drátu a zasadiť strom hlbšie do zeme alebo nádoby tak, aby sme drát alebo vyrezané miesto skryli pod zeminou.

Keď nový koreňový systém zosilnie po jednej alebo dvoch sezónach, odstránime starý koreňový systém a kmeň. Druhotným produktom pri zaškrtení drôtom, je opuchnutie kmeňa nad stiahnutým miestom, čo vytvorí skvelé rozšírenie bázy kmeňa. Alternatívou k použitiu drôtu na škrtenie, je zasadenie stromu do zeme cez dieru v keramickej dlaždici. (Viac sa môžete dozvedieť v druhej časti tohto článku) Ako kmeň pomaly hrubne, otvor v dlažici sa zarezáva do kôry a kambia, tak ako v prípade použitia drôtu, a keď kmeň nad dlaždicou opuchne, vytvoria sa nové korene. Následne sa môžu odstrániť všetky korene spod dlaždice a strom bude mať skvelé korene a širokú bázu. Lúčovito rastúce korene, ktoré rastú len veľmi plytko sú ideálne pre bonsaistiku.

Tento spôsob sa môže spraviť skoro na jar, v čase kedy sa môže presádzať, ak je na umiestnenie škrtiaceho drôtu potrebné akokoľvek zasahovať do koreňového balu. Ak do koreňového balu nemusíme zasahovať, len nasadiť škrtiaci drôt a dosypať zeminu môžeme hocikedy počas roka.

Tieto Larix kaempferi/ smrekovce japonské boli kúpené ako sadenice s voľným koreňom. Každý mal veľmi slabé nebari s hrubými, priamo dole rastúcimi koreňmi.

 

Prvý obrázok ukazuje jeden zo stromov, dočasne zasadený v nádobe pred tým, než bude vysadený do voľnej pôdy.

Larch bonsai

Larch bonsai

 

Po dvoch rokoch pestovania v pôde boli smrekovce vykopané. Tu môžete vidieť drôtený prstenec, staré korene dole a nové korene nad drôtom.

 

Po odstránení starého koreňového systému a kmeňa vrátane drôteného prstenca, je možné vidieť aký je nový koreňový bal plytký, a že pozostáva z veľa horizontálnych koreňov. Tiež môžete vidieť nárast priemeru kmeňa už po dvoch rokoch pestovania v pôde.

Larch bonsai

 

 

Dave Paris čítal tento článok a vyskúšal to na granátovníku. Po roku nám poslal obrázky tohto veľkého úspechu, ktorý dosiahol.

 

 

 

Strom je granátové jablko var. „Nana Emperor“ a bolo získané od Billa Valavanisa na Medzinárodnom Bonsaji v Rochestri, NY, USA. Pôvod druhu je v odrezkoch zo stromu, ktorý vlastnil Japonský cisár – preto ten názov „Nana Emperor“. Kmeň na obrázku má priemer na báze 1,5 - 2 cm .

 

 

 

Prstenec bol umiestnený asi 1,5 cm nad pôvodným, slabým nebari a bol to 2 mm hliníkový drôt zatiahnutý tak aby sa vrezal do kôry. Strom je v súčasnosti zasadený v 20 cm škôlkarskej nádobe, naplnenej obyčajnou bonsajovou zeminou a asi 20% rašeliny na udržanie vlhkosti, aby nevyschli nové korene.

Dave Paris Pomegranate

Dave Paris Pomegranate

 

Tu je ďalší príklad použitia škrtiaceho drôtu, tento krát za účelom vytvorenia nového nebari na javore poľnom/ Acer campestre.

new nebari on a field maple/Acer campestre

Tento strom bol zasadený v pôde ako malá sadenica a bol takto pestovaný 3 alebo 4 roky. Nanešťastie mal veľmi slabé nebari, takže pred jeho opätovným zasadením do pôdy som naň umiestnil škrtiaci drôt, aby sa vytvorilo nové nebari v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov.

Po nasledujúcich dvoch rokoch pestovania v pôde som strom vykopal a zistil, že má kopu nových koreňov vyrastajúcich priamo nad drôteným prstencom. Silno som zrezal staré korene, aby som podporil silnejší rast nových.

new surface roots

Takto strom vyzeral po 3 rokoch s drôteným prstencom. Ako môžete vidieť, nové povrchové korene majú veľa jemných korienkov, ktoré podporujú zdravý rast stromu a starý koreňový systém sa ledva zregeneroval alebo rozvinul po tom, čo som ho pred rokom zrezal. Teraz môžem odstrániť celý zvyšok kmeňa (ktorý je pod drôteným prstencom).

old root system has now been removed using a saw

Starý koreňový systém bol odpílený. Priemer kmeňa je teraz 5- 7 cm . Ranu na kmeni som síce zatrel tenkou vrstvou, ale myslím, že nie je potrebné ju nejako chrániť.

 

preložil Martin Krivošík